16 Mar 2021

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı ve Tedavisi

/
Yorumlar0

Çocuklarda tırnak yeme bozukluğu nedir?

Durdurulamayan ve tekrar edilen tırnak yeme ile tanımladığımız tırnak yeme bozukluğu, çocuğunuzun tırnak etini ve tırnağı çevreleyen yumuşak dokuyu ısırmanın yanı sıra tırnağın kendisini de ısırmasını içerir. Tırnak yeme davranışı çocuklarda sıklıkla karşımıza çıkan, pekte istenilmeyen davranışlardan biridir. Yaygın sebeplerinden başlıca geleni ise stres olduğu düşünülmektedir. Çocuklar stres veya yoğun heyecan deneyimlediği zamanlarda, veyahut cansıkıntısı zamanlarında tırnak yeme davranışı gösterebilirler. Tırnaklarını ısıran çoğu çocuk sonunda bu alışkanlığını kaybeder, ancak bazıları yetişkinliğe de devam edebilir.

 

Çocuklar tırnak yerse ne olur?

Tırnak yeme davranışı genel anlamda ciddi bir sağlık sorunu yaratmıyor olsa da bu davranışın altında yatan sebepler belirlenip erken müdahale edilmezse ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini büyük oranda azaltabilir. Bazı durumlarda tırnak yeme, parmak kenarlarından kaldırılmış derinin mikrop kapmasıyla beraber bazı enfeksiyonlara sebep olabilir. Bazı durumlarda görüldüğü üzere tırnak yatağının tekrarlanan tahrip olması sebebiyle tırnaklar ciddi şekilde deforme olabilir. Ayrıca tırnak yeme, tırnak yiyen çocukta suçluluk duygusuna, utanç duygusuna sebep olabilir. Çocuk arkadaşlarından farklı gözüken yenmiş tırnaklarından ve kopartılmış tırnak etlerinin görüntüsünden dolayı arkadaş çevresinde dışlanabilir ve hatta damgalanma yaşayabilir. Kısaca tırnak yeme davranışı çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından tehdit unsurlarına davetiye çıkarmaktadır. Çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığı aniden ortaya çıktıysa ve hızla arttıysa bu konuda uzmana mutlaka danışın. Her iki durumda da profesyonel danışmanlık ilerleyen dönemlerdeki bir çok sorunun erken çözülmesine olanak sağlayabilmektedir.

 

Çocuklarda tırnak yeme nedenleri nedir?

Çocuğunuz çeşitli nedenlerle tırnaklarını ısırabilir bu nedenlerden çoğu; merak, can sıkıntısı, stres atma, alışkanlık veya taklit. Tırnak yeme davranışı; parmak emme, burun çekme, saç bükme veya çekiştirme ve diş gıcırdatma gibi çocuklarda görünen bazı dürtüsel diyebileceğimiz davranışlar arasında en yaygın olanıdır. Büyümek çocukları endişelendirebilir ve bu gerilim ve baskıların çoğu ebeveynler için görünmezdir. Çocuğunuz orta derecede (kendine zarar vermiyorsa) ve bilinçsizce (örneğin televizyon seyrederken) ısırıyorsa veya belirli durumlara (ödev anında veya test çözerken gibi) tepki olarak ısırma eğilimi gösteriyorsa, bu onun sadece ufak stres durumlarıyla başa çıkma yoludur diyebiliriz. Bu gibi durumlarda endişelenecek bir şey olmayabiliyor. Büyük olasılıkla, çocuğunuz sonunda kendi kendine duracaktır, ancak tırnak ısırma daha uzun sürerse ya da dayanamayacağınız bir alışkanlıksa, bırakmasına yardımcı olmanın bazı yollarına baş vurmanın faydası vardır.

 

Çocuklarda tırnak yeme nasıl tedavi edilebilir?

Tırnak yeme davranışını önlemek için günümüzde en yaygın ve ucuz olarak acı ojeler kullanılmaktadır. Ağıza getirilen tırnaktan alınan acı ve kötü tat tırnak yeme alışkanlığında caydırıcı role sahip olsada tamamen tedavi edici değildir. Sorunun kendisini değil de sorunun sebebini ortadan kaldırmak daha etkili bir tedavi yöntemidir. Alışkanlığı tersine çevirme eğitimi veya davranışsal terapi faydalıdır. Çocuklar okulda veya arkadaşlarıyla sorun yaşadıklarında tırnaklarını daha sık ısırabilirler. Çocuğunuzla veya onun öğretmeni ile okuldaki herhangi bir yeni stres hakkında konuşun. Çocukların, neyin tetikleyebileceğini anladıklarında tırnaklarını yemeyi bırakmaları daha olasıdır. Çocuğunuzun tedaviyi başarıyla kullanabilmesi için bir tedavi yöntemi seçmesine yardımcı olması da önemlidir.

 

Yorum yapmak ister misiniz?