16 Mar 2021

Lara Çocuk Ergen Psikologları ve Pedagog

Bu yazı da Antalya Lara pedagog, psikolog Lara Antalya, Lara aile terapisi, psikiyatri evlilik terapisti üzerine bilgi vereceğiz. Lara psikologları ve psikiyatrist merkezleri genelde Antalya da en çok tercih edilen yerdir.

Çocuk Psikolojisi nedir?

Çocuk Psikolojisi, aile sağlığının önemli bir dalıdır. Psikolojinin birçok dalından biridir ve en çok çalışılan uzmanlık alanlarından da biridir. Bu özel dal, çocukların doğum öncesi gelişim döneminden ergenlik dönemine kadar süregelen zihin ve davranışlarına odaklanmaktadır. Çocuk psikolojisi dalı; ebeveynlere, çocuklarının gelişim aşamalarında ilerlemelerine destek olmaları açısından yardımcı olacak kaynaklara ulaşma imkânı verir.  Çocuk psikolojisi alanına baktığımızda bu alanın kapsamı sadece çocukların fiziksel olarak nasıl büyüdüğü ile sınırlı değildir. Geniş bir alan olan çocuk çocuk psikolojisi çocuklarda zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerle de yakından ilgilidir. Bu dal sayesinde zihinsel sağlık, öğrenme becerileri veya sosyal farklılıklar ya da gelişimsel gecikmelerle ilgili olarak, bir çocuğun büyürken karşılaşabileceği olası zorluklara daha derin bir bakış sağlanır. Hayatları boyunca sahip olacakları kimlik kavramı oluşurken, bu anlamda çocukları neyin harekete geçirdiğinin bilincinde olmak çok büyük bir görevdir. Bu nedenle çocuk psikolojisi çalışması hem geniş hem de derin uğraşlar gerektirir. Amaç, çocukların düzgün bir kimlik gelişimine yardımcı olmak için bir araya gelen ve etkileşime giren birçok etkiyi incelemek ve bu bilgileri çocuklara fayda sağlamaya odaklanan diğer alanları geliştirmek için kullanmaktır.

Çocuk Psikologları ne yapar?

Çocuk psikologları, bir çocuğun zihinsel gelişimini anlamak için ebeveynleriyle, kendisiyle ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğini gözlemler. Çocuk psikologları, hangi çocuk bakım ortamlarının ve uygulamalarının en iyi psikolojik sonuçlara yol açtığına bakabilir veya çocuklarla birlikte çalışarak onların büyürken sağlıklı bir kimlik ve öz benlik geliştirmelerine yardımcı olabilir. Çocuk psikologları, çocukların belirli gelişimsel kaygılarla başa çıkmalarına yardımcı olma konusunda uzmanlaşabilir veya daha genel bir yaklaşım benimseyebilirler. Her iki durumda da çocuk psikologları çocukların potansiyel sorunlarının üstesinden gelmelerine ve büyümelerine sağlıklı sonuçlanacak şekilde yardımcı olmaya çalışırlar.

Lara da Psikoloji ve Psikiyatri Merkezleri

Lara psikolog, psikolog Lara Antalya aradığınız da önünüze bir çok seçenek çıkmaktadır. Lara psikiyatrist merkezleri de oldukça fazladır. İyi bir uzman seçerken lisans eğitimine, yüksek lisansına, aldığı özel eğitimleri inceleyin.

Psikoterapiye Ne Zaman Gitmeliyiz?

Zaman ilerledikçe hayat zamana uygun yeni sorunlar ortaya çıkarır. Bazılarında insanlar bu sorunlarla kendi yöntemleriyle baş edebilirken, bazen işin içinden çıkamaz bir halde hissedebilirler. Hayatlarının, yardım alma gerekliliği hissettikleri dönemlerinde psikoterapiye başvurabilirler. Kendini mental olarak kötü hisseden, belki en basit gündelik işlerinde bile problem yaşadığını hisseden herkes, objektif bir yoruma ihtiyaç duyabilir. Daha dengeli ve sağlıklı bir ruh haliyle yaşam sürmek isteyen herkesin başvurabileceği bir yöntemdir. Ele aldığı konular bakımından geniş bir alan olduğu için hemen hemen her probleme yardımcı olabilir. Gündelik yaşam problemlerinden yas ile başa çıkma durumlarına kadar her alanda ihtiyaç duyulabilir. Psikoterapiye gitmeye karar vermeden önce herkes farklı bir durum ve tepki ile karşılaşabilir. Okul veya iş hayatındaki sorunlar yaşadıktan sonra başlanabileceği gibi, kişiler arası iletişim becerilerinde sorunlar, iletişimde kopukluk gibi problemlerden sonra da başlanabilir. Yani kendinde destek ihtiyacı hisseden herkes profesyonel bir psikoterapi seansına başvurmalıdır.

Lara Aile Terapisi ve Aile Danışmanlığı Hizmetleri

Lara aile danışmanlığı merkezilerinin en yoğun olduğu semtlerden bir tanesidir. Lara aile terapisti ve çift terapisti arıyorsanız; psikoloji eğitiminin üstüne en az 450 saatlik aile danışmanlığı eğitimi de alan bir uzman seçmeniz önemli olur.

Aile Danışmanına neden gidilir?

Bazı durumlarda aile, çocuk doktorları veya diğer birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından aile terapisinde bir uzmana sevk edilmiş olabilir. Çocuk doktorlarına yapılan muayenehane ziyaretlerinin neredeyse yarısının çocuklarda ailelerini etkileyen gelişim sorunları ile ilgisi olduğu tahmin edilmektedir. Psikolojik bozukluk tanısı konmuş çocuklar ve ergenler için, bireysel terapi sırasında aile sorunları da mevcut probleme katkıda bulunan faktörler olarak belirlenirse, bireysel terapiye aile terapisi eklenebilir. Tüm bunlar dışında yine aile danışmanına, sağlıklı bir aile yapısı kurmak isteyen veya sağlıklı aile yapısını devam ettirmek isteyen bireyler de gidebilir.

 

İlişki Terapisi nedir?

Günümüzün en yaygın klişelerinden biri “İlişkiler zordur” lafı olsa da ne yazıkki aynı zamanda bu doğru da. İnsanlar gerçekten iyi anlaştıklarında bile, günlük yaşam ve getirdiği stres, çözülmesi zor ve hatta çözülmesi imkansız görünen çatışmalara neden olabilir. İlişki terapisi, bu zor durumlardaki insanların problemlerini çözmelerine, onların ötesine geçmelerine ve genel olarak daha iyi birer çift olmalarına yardımcı olabilir.

 

İlişki Terapisti kime denir?

Klinik psikologlar, kayıtlı evlilik ve aile terapistleri, lisanslı danışmanlar ve lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanları dahil olmak üzere ilişki terapisi sunabilecek çok sayıda profesyonel vardır, bu alanda uzmanlaşmış profesyonellere ilişki terapisti denir.

 

Yorum yapmak ister misiniz?