26 Şub 2021

Konyaaltı Psikolog ve Pedagog Hizmeti

 
Antalya Pedagog – Çocuk Psikoloğu hakkında detaylı bilgi için;
optimumpsikoloji.com.tr/antalya-pedagog-cocuk-psikologu/
sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Gittikçe artan psikolojik sorunların başında depresyon, kaygı bozukluğu ve yeme bozukluğu vardır. Depresyon her insanın hayatı boyunca en az bir kez yaşayabileceği bir problemdir ve mutsuzluktan çok daha ötedir. Modern çağımızda daha da artan bir duygu durum bozukluğu olarak hayatımızın içindedir. İnsanların birbirleriyle iletişimindeki azalmalar ve bağların incelmesi, günlük hayatın koşuşturmasında insanın kendine ayıracak vaktinin olmaması yıllar geçtikçe daha fazla gözlenmesinin sebeplerindendir. Antalya Konyaaltı psikolog, pedagog ve aile terapisi seçerken nelere dikkat edilmeli bilgi vermeye çalışacağız.

KONYAALTI PSİKOTERAPİ HİZMETİ

Konyaaltı psikolog ararken en önemli sorun maalesef ülkemizde artan sahte psikologların artmasıdır. Bu nedenle gideceğiniz uzmanın lisans diplomasına bakmanız çok önemlidir. Terapistiniz ya psikoloji, ya psikolojik danışmanlık ya da tıp fakültesi mezunu olmalıdır.

Depresyonda; iştah ve kilo kaybı, uyku sorunları, hayattan keyif alamama gibi belirtilerle gözlenir. Bu kişiler psikolojik destek alarak bu problemleri çözebilir. Ancak eğer kişi bunu önemsemez ve bu durumlar devam ederse tedavi de bir o kadar zorlaşır. Dirençli depresyonu olan hastalara sadece ilaç ve terapinin yetmediği ve EKT’ye varan yöntemlerin uygulandığı bilinmektedir. Bu yüzden kendimizi dinlemeli ve nasıl ki dişimiz ağrıdığında direkt dişçiye gidiyorsak ruhsal bir sorun yaşadığımızda da bu şekilde bir uzmandan destek almalıyız. Diğer bir bozukluk olan kaygı bozukluğu halk dilinde evham hastalığı olarak da bilinir. Gergin ve huzursuz hissetme, sürekli tetikte olma hali, odaklanmada güçlükler gibi belirtilerle ortaya çıkar.

KONYAALTI BELEDİYESİNDE ÜCRETSİZ PSİKOLOG VAR MI?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi Konyaaltı belediyesinde psikolojik danışmanlık hizmetinin olup olmadığıdır. Belediyelerde ücretsiz psikolog randevusu alabilirsiniz. Sizin için en büyük avantaj; bunu ücretsiz almanız olabilir, dezavantajı ise bazen seçtiğiniz uzmanın yeni mezun ya da yetersiz birine denk gelme riskiniz, ücretsiz olduğu için hem danışanın hem de terapistin yeterince özen göstermemesi olabilir. Belediye de ücretsiz psikolog hizmeti alabilirsiniz.

Psikoterapi tedavi sürecinde Bilişsel davranışçı terapi ve emdr terapisi en sık uygulanan terapi yöntemidir. Terapist kaygıya sebep olan yanlış bilişleri sağlıklı bilişlerle düzeltmeye çalışarak kişinin bu bozukluğu aşmasına yardım eder. Kaygı bozukluğunda psikoterapinin yanında ilaç tedavisi de uygulanarak kişinin bu sorunu aşılabilir. Değinmek istediğim diğer bir konuysa artan yeme bozukluğu problemidir. Anoreksiya ve bulimiayı içine alan bu bozuklukta kişinin kendi bedenini algılayış ve yemek yeme problemleri vardır. Anoreksiyada kişi yemek yediğinde vicdan azabı çeker, ne kadar zayıflarsa zayıflasın kendini kilolu görmeye devam eder, sürekli vücudunu inceler ve sonunda hastaneye yatacağı kadar tehlikeli bir duruma dönüşür.

KONYAALTI PEDAGOJİ VE ÇOCUK ERGEN PSİKOLOJİSİ UZMANI ARIYORUM

Antalya Konyaaltı pedagog aradığınızda en büyük sorun her problemi ve her yaş grubunu çalışan uzmanlar karşınıza çok çıkmaktadır. Bunun yerine sadece çocuk ergen psikolojisi üzerine uzmanlaşmış birini bulmanız alacağınız hizmetin kalitesini arttıracaktır. Çocuk ergen psikologları psikoloji lisans eğitiminden sonra kendisini bu alanda geliştirmiş ve özel eğitimler almış kişilerdir.

Kişiliğimiz doğduğumuz andan itibaren şekillenmeye başlar. Hatta anne karnındayken maruz kaldığımız olayların da kişiliğimizi etkilediği yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Çocuklar sadece oyun oynar, hiçbir problemleri yoktur ve çocuktur anlamaz gibi bir algı vardır ancak geçirdiğimiz çocukluk hayatımızın her evresini etkiler. Örneğin çocukken sağlıklı bir ortamda büyümüş bir bireyin suça ve maddeye yatkınlığı sağlıksız ortamda büyümüş bir çocuğa göre daha fazladır. Çocuğun ileride sağlıklı bir yetişkin olabilmesi için aile çocuğun gelişimini gözlemlemeli, çocuktaki değişimleri kolayca fark edebilmelidir.

Çocuklarda yaşanan psikolojik sorunlarda ihmal, istismar, yemek ve tuvalet eğitiminde zorluklar vardır. Ailede önemsenmeyen ve göz ardı edilen, şiddet gören veya dışarıda tacize ve istismara uğrayan çocukta farklılaşmalar gözlenir. Bir çocuk psikolojik olarak bir sorun yaşadığında bunu kelimelerle ifade etmeden ziyade hareketleriyle, oyunlarıyla, resimleriyle dışavurur. Çocuklardaki bu dışavurumların sebebi çok farklı durumlar, aklınıza bile gelemeyecek olaylar olabilir. O yüzden çocuğunuzu iyi gözlemlenmeli ve dikkat edilmelidir. Bu değişimlerin ve bir şeylerin yolunda gitmediği fark edildiğindeyse aile bir terapistle görüşmeli, çocuktur geçer diye beklenmemeli ve çocuk bir terapiye başlamalıdır.

KONYAALTI AİLE TERAPİSTİ HİZMETLERİ

Konyaaltı aile ve evlilik terapisti arıyorsanız; psikoloji, pdr, psikiyatri eğitiminden sonra en az 450 saatlik aile danışmanlığı eğitimini tamamlamış kişileri seçmeniz gerekir. Çift ve ilişki terapisi hizmetini de aynı meslek grubu yürütmektedir.

Bütün çiftler ilişkileri süresince tartışmalar, anlaşmazlıklar ve uyuşmazlıklar yaşayabilir. Hayatta veya diğer ilişkilerimizde de hiçbir şeyin monoton, tekdüze olamayacağı gibi özel hayatımızda da tekdüzelik bekleyemeyiz. Ancak ilişkide sorunlar gittikçe büyüyorsa, karşı tarafa olan sinirimizi, kırgınlığımızı konuşarak çözemiyorsak ve bu hislerimiz zamanla devam ediyor, büyüyorsa bir çift terapistine gitmemiz gerektiğini anlayabiliriz. Gerek ataerkil bir toplum oluşumuzdan gerekse terapistlere olan önyargılardan ülkemizde çift terapistine gitmek yaygın bir durum olmamakla beraber geçmişe nazaran yol katedildiğini söylemek mümkün.

İkili ilişkilerde kişilerin birbirini yeterince iyi tanımadan evlenmiş olması, evliliğin sorumluluklarının kavranamaması, sorunları konuşmak yerine geçiştirmek ve sonrasında bu sorunun daha da büyümesi, ilişkide tüm yükün tek tarafta olması ve sağlıklı bir iletişimin olmaması ilişkilerin çıkmaza sürüklenmesindeki en büyük sebeplerdir. Bu problemlere evliliğin erken döneminde rastlanabileceği gibi yıllar sonra da rastlanabilir. O yüzden her dönemde ilişkimize dikkat etmeliyiz ve aşılamayacak bir problemle karşı karşıya olduğumuzda, kendimizi partnerimize ifade edemediğimizi fark ettiğimizde bir terapistten yardım almamız gerekir.

KONYAALTI PSİKOLOG VE PEDAGOG ÜCRETLERİ NE KADAR?

Konyaaltı psikolog fiyatları 100 TL ile 700 TL arasında, aile terapisti ücretleri; 150 TL ile 750 TL arasında, Konyaaltı pedagog ücretleri ise; 100 Türk Lirası ile 750 Türk lirası arasında değişmektedir.

Çift terapileri denildiğinde aklımıza sadece evli çiftler de gelmemelidir. Beraberliği olan çiftler ve nişanlılar da ilişkilerinde problemler yaşadıklarında yardım alabilirler. Çift terapisinde önce çiftler kendi açılarından yaşadıkları sorunları anlatırlar. Sonrasında her terapistin yaklaşımına göre farklılaşmakla birlikte birkaç seans ayrı olarak da görüşülebilir. Bu çiftlerin yaşadığı problemlerin çözümü için terapist yol göstericidir. Terapist çiftlere sorunlarını konuşabilmek, birbirlerini kabul etmek konusunda ve ilişkilerini yeniden kurmak açısından yardımcı olur. Bütün çift terapilerinin sonunda sorunlar çözülüyor diye bir şey de yoktur. Çiftler iletişim kurarak, sağlıklı bir şekilde ilişkilerini bitirmeye de karar verebilirler. O yüzden çiftlerin bunun da bilincinde olarak terapiye gelmeleri gerekmektedir.

Konyaaltı psikolog, pedagog ve aile terapisi aradığınızda önünüzde seçenek fazla ama doğru uzmanı bulmak önemlidir.

Yorum yapmak ister misiniz?